ÌÅÄÎÂÛÉ ÎÊÅÀÍ

Èíôîðìàöèÿ î ïîëüçîâàòåëå

Ïðèâåò, Ãîñòü! Âîéäèòå èëè çàðåãèñòðèðóéòåñü.


Âû çäåñü » ÌÅÄÎÂÛÉ ÎÊÅÀÍ » ÀËÜÏÈÉÑÊÈÉ ÓËÅÉ » ÓËÅÉ ÐÎÆÅ ÄÅËÎÍÀ


ÓËÅÉ ÐÎÆÅ ÄÅËÎÍÀ

Ñîîáùåíèé 1 ñòðàíèöà 3 èç 3

1

:flag:

delon.pdf2.1Ìá,

https://cloud.mail.ru/public/c391e8e00869/delon.pdf

0

2

Adi Murgoci

Prezentare stup model Roger Delon modificat

0

3

Adi Murgoci

I am letting the bees to draw their own combs like we are told to do on the site rezistantbee.com they are doing a good job!

Varroa Resistant Bees
Comportament VSH (Varroa Sensitive Hygiene) aparut in colonii de albine dupa doua luni de la formarea familiilor in stupi Roger Delon cu rame cu cadru de lemn Alpine insarmate cu lateralele Hofmann de 32mm in care albinele construiesc faguri naturali fara foite cu celule mai mici ...se poate observa puiet in stare de pupa cu oki roz descapacit care este in curs de eliminare din celule, albinele simt celulele parazitate si scot afara pupa intrerupand ciclul de multiplicare al varoa...intrerupt de mai multe ori acest ciclu de multiplicare face ca femela de varoa sa devina sterila.


Varroa Resistant Bees 2
Se pot vedea pupele cu ochi roz descapacite ce urmeaza a fi scoase din celulele infestate cu Varroa, puietul este lacunar din acest motiv , nu din cauza unei matci cu prolificitate redusa sau al blocajului cu polen sau nectar...Fagurii sunt naturali, cu celule reduse, nu se folosesc foite iar comportamentul VSH a aparut la doua luni dupa formarea coloniilor pe celula naturala in colonii care au ca si particularitate albine care ciupesc de piele cu mandibulele...eu le-am numit "Piscatoare"...am asociat acest comportament cu faptul ca am gasit paraziti Varoa cu scheletul chitinos turtit.


Stupi atipici
Stupi atipici..Roger Delon a fost un apicultor francez care a exploatat intre 600 si 1000 de colonii pe un tip de stup care-i poarta numele, acesti stupi avand cotele la interior 30/30cm iar inaltimea unui corp fiind de 21,5cm, in mod normal stupii sai aveau 5 corpuri bine populate de albine. Ramele erau speciale fiind construite doar dintr-un cadru metalic si o sipca , mai multe detalii puteti vedea aici http://warre.biobees.com/delon.pdf
Stupul folosit de mine este putin modificat, are inaltimea corpului mai mare, de 31cm, o rama din lemn care are doua particularitati, are o speteaza superioara in V ca la ramele Alpine, si lateralele Hofmann de 32mm...de ce?..e o discutie intreaga, pt ca albinele sa poata cladi faguri naturali cu celule reduse si pt a putea dobandi in final rezistenta la varoa, cresterea imunitatii, sporirea numerica a populatiilor spre 100000-120000 de insecte/ colonie si implicit cresterea productiei in acelasi timp cu obtinerea unor produse cat mai curate, fara insecticide, sau urme ale tratamentelor conventionale aplicate pt diferite boli ale albinelor.


 

Roger Delon Hive
Adi Murgoci
Stupi Roger Delon cu rama Alpine cu fagure natural fara fundatie (foitza de ceara).
Colonia a fost facuta prin scuturare la data de 2 August 2013 si filmul este facut pe 20 August 2013...dezvoltare in 18 zile cu stimulare si ajutor 2 rame de puiet din ceilalti Deloni.

0


Âû çäåñü » ÌÅÄÎÂÛÉ ÎÊÅÀÍ » ÀËÜÏÈÉÑÊÈÉ ÓËÅÉ » ÓËÅÉ ÐÎÆÅ ÄÅËÎÍÀ